post-title Честване на Световния ден на съня 11 март – 29 март https://www.dentalmed.bg/wp-content/uploads/15.03.2024-WSD-–-формат-А3-FINAL-–-БГ.png 2024-03-06 15:41:02 yes no

Честване на Световния ден на съня 11 март – 29 март

Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна за осми пореден път организира честване на Световния ден на съня. То се осъществява съвместно с Университетски медико-дентален център, Българското дружество по Обструктивна сънна апнея и хъркане, както и Световната сънна асоциация.

В периода 11 март – 29 март 2024 г. ще се провеждат безплатни диагностично-консултативни прегледи на хора с проблеми със съня, на територията на Университетски медико-дентален център.

Пациентите ще бъдат преглеждани след предварително записване на следните телефони:
+35952677299, +359882413456.


Адрес: гр. Варна, бул. „Цар Освободител“ 84, ет. 1, кабинет 114, Университетски медико-дентален център, Медицински университет – Варна.



Проф. д-р Марио Милков, д.м.

УНГ (Оториноларингология)

Неинфектирана киста – симптоми

  • Радикуларните кисти започват своето развитие дълбоко в алвеоларната кост и растат бавно, безсимптомно. В този период установяването им става случайно при рентгеново изследване на невитални зъби по друг повод.
  • Кистите растат бавно и могат да достигнат значителни размери без субективни оплаквания. При достигане на големи размери пациентите търсят помощ по повод поява на неболезнена подутина на челюстта. Тази подутина е на нивото на върха на корена на съответния зъб. При палпиране подутината е с твърда консистенция, а при прекалено изтъняване на костта може да се усети крепитация.
  • Развитието на кистите понякога води до неприятни усещания като тежест, разпъване, невралгични болки. Подвижност или наклоняване на съседни зъби се среща при големи кисти.
  • При добри защитни сили на организма тези кисти могат да протичат с клинична картина на хроничен възпалителен процес с поява на лигавична или кожна фистула.

Инфектирана киста – симптоми

При определени условия (като травма или провеждане на ендодонтско лечение на причинния зъб) кистата може да се инфектира и се развива картина на остър възпалителен процес: болка в областта и зъба; оток в областта на причинния зъб; в някои случаи реагират лимфни възли; появяват се общи симптоми – главоболие, повишена температура, втрисане.

Начини за диагностика на кистите

  • Рентгенография – панорамна снимка
  • СВСТ-изследване (скенер)

Лечение на киста

Лечението на кистите може да бъде комбинирано (консервативно-хирургично) или хирургично:

  • Екстирпация на кистата с резекция на кореновия връх на зъба/зъбите – метод на лечение при радикуларни кисти, когато е възможно консервативното лечение на зъба/зъбите и тяхното запазване
  • Екстирпация на кистата с екстракция на причинния зъб – метод на лечение при радикуларни и фоликуларни кисти; причинният зъб не може да бъде съхранен и едноетапно с екстирпацията на кистата се екстрахира
  • Екстирпация на резидуална киста

Оперативното лечение се извършва под местна анестезия. При по-големи по размер кисти може да се извърши под венозна или обща анестезия.

Следоперативно може да има дискомфорт и болка, оток в областта и общо неразположение, които симптоми отшумяват до около 5ти – 7ми ден.

Меките тъкани се възстановяват в рамките на 7 – 14 дни, а костта се възстановява напълно до 6-я месец след операцията. Необходими са контролни прегледи един или два пъти годишно за проследяване на състоянието на пациента.

What people say about our doctor?

Loading…