Хроничният пародонтит известен сред голяма част от пациентите като „пародонтоза“ е най-честото заболяване на устната кухина след кариеса. За съжаление лечението му се пренебрегва, както от самите пациенти, така и от голяма част от общопрактикуващите зъболекари. В друга част от случаите се прилага съвсем погрешен подход към лечението му чрез периодическо назначаване на антибиотик, поставяне на памучни дренчета в пародонталните джобове, напоени с различни антисептични разтвори или в най добрия случай, чрез отстраняване на надвенечния зъбен камък.

Всъщност днес има алгоритъм за лечение на това заболяване, който в основата си се състои в провеждането на т.нар. хигиенна фаза, която освен към отстраняването на надвенечния зъбен камък е насочена към отстраняване на основната причина на това заболяване- отстраняване на подвенечната бактериална плака и нейните ретентивни фактори. Това става чрез т.нар. дебридмънт на подвенечните коренови повърхности – процедура изискваща специални умения от страна на провеждащия го специалист. Освен това е необходимо и елеминирането на всички останали плакретентивни фактори в устната кухина, като кариеси, отстоящи ръбове на стари обтурации, корони и мостове и т.н. В хигиенната фаза на лечебната последователност при лечение на пародонтита се провежда и екстракцията на зъбите, чието лечение не е рационално. Съществен момент е и инструктажът на пациента и приучаването му за прилагане на правилен и стриктен контрол върху зъбната плака. Защото целта на миенето на зъбите не е само освежаването на устната кухина, а щателното отстраняване на бактериалната плака, стояща в основата на гингивита и пародонтита. След елиминирането на инфекцията в усната кухина и на активното възпаление при нужда се простъпва към коригиране на някои от последствията на пародонтита с помощта на хирургични методи, в това число и регенеративна хирургия с помощта на направлявана тъканна регенерация или емайлови матриксни протеини. Като помощно средство при провеждане на хигиенната фаза може да се използва и високоенергиен лазер с цел обеззаразяване на тъканите.

В заключение: хроничният пародонтит се лекува при правилно прилагане на установения алгоритъм и ежедневно и стриктно спазване от пациента на назначените му хигиенни мерки.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *