Децата, особено малките под 6-8 годишна възраст, изпитват страх от бели престилки, машини, технически средства и други. При тях седацията обичайно е неподходяща и се налага провеждане на обща анестезия, с интубация на дихателните пътища. Анестезията протича по следния начин:
- В спокойни условия на предоперационна стая и присъствие на родител, на детето се дава малко количество седатив през устата. След около 20-30 мин обичайно то става унесено и спокойно достатъчно, за да бъде преведено в кабинета за работа.
- Постъпвайки в кабинета, детето се успокоява допълнително с инхалационен анестетик, подаван му с лицева маска.
- Когато е спокойно достатъчно, опитна анестезиологична сестра осъществява венозен достъп, чрез поставяне на тънък абокат във веничка на ръката.
- През тази веничка се подават медикаменти, които улесняват т.н. ларингоскопия и интубация – поставяне на малка тръбичка в трахеята, през която детето получава дихателни и анестетични газове и дихателните му пътища са напълно защитени от възможно попадане на чужди тела по време на работа – слюнка или други екскрети, прашинки и т.н.
- През цялото време на анестезията се мониторира много плътно сърдечна дейност и газообмен на детето.
- След приключване на манипулациите, подаването на анестетик се спира и детето се събужда и екстубира след известно време, което е различно, обичайно между 10 и 20 минути.
- След събуждане, детето постъпва в специална стая за наблюдение (дневен стационар), където остава до пълното възстановяване на съзнание, дишане и възможност за адекватен контакт.
- Наблюдението в тази стая се осъществява от квалифицирана медицинска сестра и анестезиолог.
- При детето остава и един от неговите родители/придружители.