Какво представлява кистата от зъбен произход?

Същинската киста представлява патологична кухина, ограничена от съединително-тъканна капсула, подплатена с епителни клетки и изпълнена с течно или кремообразно съдържимо.

Често срещани кисти от зъбен произход:

Радикуларна киста

Радикуларните кисти най-често произхождат от зъбен гранулом. Вследствие на инфекциозно дразнене се сформира кистозна кухина, изпълнена с течно/кремообразно съдържимо. Тези кисти се развиват и в двете челюсти, с по-висока честота във фронталната област. Срещат се предимно в постоянно съзъбие. Радикуларните кисти се развиват около върховете (апексите) на корените на зъбите.

Фоликуларна киста

Представлява одонтогенна киста (от зъбен произход), свързана с развитието и растежа на зъбите. Те се развиват около непробили зъби. Най-често се срещат в областта на трети долночелюстни молари (мъдреци) и горночелюстни кучешки зъби, които са със задържан пробив.

Тези кисти растат бавно и имат същия ефект върху обкръжаващата кост, както радикуларните кисти. Протичат напълно безсимптомно, когато не са инфектирани.

Фоликуларните кисти се развиват в по-млада възраст и нарастват по-бързо от радикуларните.

Резидуална киста

Резидуалните кисти се развиват в обеззъбени участъци на челюстта. Причина за тях могат да бъдат недобре почистен гранулом или останали части от радикуларна киста след екстракция на зъб.

Клиничната картина е сходна с тази при радикуларните кисти, но симптомите се проявяват в обеззъбен участък.

  • Радикуларните кисти започват своето развитие дълбоко в алвеоларната кост и растат бавно, безсимптомно. В този период установяването им става случайно при рентгеново изследване на невитални зъби по друг повод.
  • Кистите растат бавно и могат да достигнат значителни размери без субективни оплаквания. При достигане на големи размери пациентите търсят помощ по повод поява на неболезнена подутина на челюстта. Тази подутина е на нивото на върха на корена на съответния зъб. При палпиране подутината е с твърда консистенция, а при прекалено изтъняване на костта може да се усети крепитация.
  • Развитието на кистите понякога води до неприятни усещания като тежест, разпъване, невралгични болки. Подвижност или наклоняване на съседни зъби се среща при големи кисти.
  • При добри защитни сили на организма тези кисти могат да протичат с клинична картина на хроничен възпалителен процес с поява на лигавична или кожна фистула.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *