В Университетския медико-дентален център се извърши премахване на два свръхбройни (допълнителни) централни резеца
Към Медико-денталния център беше насочено дете на 9 години със запазени временни горни централни и латерални резци за консултация с ортодонт. При първоначалния преглед беше диагностициран закъснял пробив на постоянните резци и задържане на временните повече от една година след нормалния срок за тяхното отпадане.
Kато свръхброен зъб се определя този, който е допълнителен към нормалната група зъби и може да се появи в почти всички участъци на зъбната редица. Този феномен може да бъде открит и диагностициран: случайно на рентгенова снимка, като причина за непробиващ постоянен зъб при отпаднал временен при деца, при задържане на временните зъби повече от 6 месеца след времето за тяхното отпадане, когато пробие в устата и причини разместване на останалите зъби.
Допълнителните зъби могат да бъдат:
- единични или няколко на брой
- с едностранна или двустранна поява
- пробили в устата или ретинирани (задържани в костта)
- в едната челюст или в двете
Във временното съзъбие формата на такива зъби е:
- нормална, т.е. имитира формата на групата зъби, към която е допълнителен
- конична
В постоянното съзъбие формата на такива зъби е:
- конична
- туберкулна (бъчвовидна)
- повтаряща формата на зъбите, към чиято група принадлежи: резци, кучешки, малки или големи кътници
Проблемите за пациента, свързани със свръхбройните зъби, се изразяват в:
- изместване на зъби от правилните им позиции
- невъзможност за пробив на някои от постоянните зъби
- струпване на зъбите поради липса на достатъчно място
- резорбция на корен на съседен зъб
- развитие на кисти, свързани с непробили допълнителни зъби
- проблем при ортодонтско лечение
- проблем при имплантологично лечение
- проблем при хирургични намеси върху челюстите
Специалистът по ортодонтия доц. д-р Христина Арнаутска, д.м. насочи пациента към хирурзите в Медико-денталния център за екстракция на четирите временни зъба.
След провеждането на манипулацията беше поставен ортодонтски апарат, за да се стимулира пробива на фронталните зъби и да се избегнат усложнения от хирургична интервенция.
След пробива на вторите горни зъби, подобряването на позицията на двата централни резеца и двата свръхбройни зъба, лекуващият лекар насочи пациента отново към оралните хирурзи в центъра, за да бъде извършено премахване на двата свръхбройни централни резеца.
Беше назаначено Конично-лъчева компютърна томография (3D скенер) – за да се определи позицията на двата свъхбройни зъби.
Екстракцията на задържаните свръхбройни зъби беше извършена под пълна упойка от Доц. д-р Тихомир Георгиев, д.м.н. инеговият екип. Хирургичното лечение на децата под обща анестезия в Медико-денталния център дава възможност за:
- избягване на стреса и психологическото травмиране на децата
- създаване на условия за прецизна работа при високо рискови операции на екипа хирурзи
Свръхбройните зъби на малкия пациент бяха премахнати по хирургичен път, а ортодонтското лечение продължава и само пет месеца по-късно се вижда спускането на централните резци на пациента.
Благодарение на работата в екип на специалистите от различните области на денталната медицина – пациентите получават комплексна грижа и избор на най-добър план на лечение.